
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.5 mm |
| Width | 4.4 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 20 |
| Height | 1.2 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Min Input Voltage | 3 V |
| Output Current | 10 A |
| Output Voltage | 3 V |
| Operating Supply Voltage | 5.25 V |
| Output Type | Fixed |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 days ago) |
| Max Supply Voltage | 28 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Max Output Current | 10 A |
| Operating Supply Current | 800 µA |
| Quiescent Current | 800 µA |
| Max Input Voltage | 28 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 1.5 V |
| Nominal Output Voltage | 2.5 V |
| Max Output Voltage | 3 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Topology | Buck |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
Stock: 3443
Distributors
pcbx
Unit Price$1.70217
Ext.Price$1.70217
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.70217 | $1.70217 |
| 10 | $1.27641 | $12.76410 |
| 25 | $1.20831 | $30.20775 |
| 50 | $1.14384 | $57.19200 |
| 100 | $1.08281 | $108.28100 |
| 300 | $1.02504 | $307.51200 |
| 500 | $0.97034 | $485.17000 |
